Jolanta Budzowska – Golden Training
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Zgadzam się
Jolanta Budzowska
Radca prawny, partner w kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy. Radcowie Prawni. Zajmuje się sprawami cywilnymi w zakresie problematyki praw pacjenta i dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu błędów medycznych. Reprezentuje interesy poszkodowanych pacjentów.
O ekspercie

Od 2009 z ramienia Polski wchodzi w skład Zarządu Pan-European Organisation of Personal Injury Lawyers (POEPIL). Należy też do Association of Personal Injury Lawyers, American Association for Justice i Institute for European Traffic Law. Od 2012 orzeka w ramach Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Krakowie. Od 10 lat jako członkini komitetu programowego, współorganizuje cieszący się ogólnopolską renomą Kongres Prawa Medycznego w Krakowie, będący platformą do dyskusji środowisk medyków i prawników o najbardziej palących problemach systemu ochrony zdrowia.

Jest autorką wykładów, komentarzy i publikacji na temat praw pacjentów i roszczeń odszkodowawczych związanych z procesem leczenia, a także blogów: www.pomylkalekarza.pl oraz www.bladprzyporodzie.com.

Działając w imieniu rodziny dziecka poszkodowanego przez błąd okołoporodowy, doprowadziła do wydania przez Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów uchwały, w której SN opowiedział się za zadośćuczynieniem za naruszenie dóbr osobistych także dla osób najbliższych ciężko poszkodowanego na zdrowiu. Następnie efektem dyskusji w doktrynie i orzecznictwie wokół tej problematyki stała się zmiana Kodeksu Cywilnego, która nastąpiła w 2021 r., i dodanie artykułu 4462, przewidującego wprost rekompensatę za naruszenie więzi rodzinnej m.in. dla najbliższych poszkodowanych pacjentów.

Jako pełnomocniczka rodziny zmarłej Izabeli z Pszczyny, w debacie publicznej na temat błędów medycznych i przepisów antyaborcyjnych, akcentuje nie tylko konieczność zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów poprzez poprawę jakości leczenia, ale i takich zmian w prawie, które pozwolą uniknąć tzw. efektu mrożącego wśród lekarzy.

 

 

Napisz do eksperta

    captcha

    Nasi zadowoleni klienci

    Do góry